SSS

Sıkça Sorulan Sorular

1-  Her öğrenci Üniversite Seçmeli Dersi (ÜSD) almak zorunda mıdır?

-- Evet. Öğrenciler eğitim öğretim süreleri boyunca önlisans programlarında bir, lisans programlarında iki Üniversite Seçmeli Dersi almak zorundadırlar.

2- Öğrenci Lisans programında alması gereken iki dersi aynı dönemde alabilir mi?

-- Hayır. Öğrenciler bir dönemde sadece bir Üniversite Seçmeli Dersine(ÜSD) kayıt yaptırabilir. Öğrenci bilgi sisteminde; daha önceden başarısız olduğu ders, alttan ders olarak görünüyorsa öncelikli olarak alttan dersi almalıdır. İkinci ÜSD dersini takip eden dönemde alması gerekir.

3- Almış olduğu dersten kalan öğrenci, aynı dersi tekrar aldığında, önceki dönemde devam şartını yerine getirmiş ise tekrar derse devam etmek zorunda mıdır?

-- Hayır. Tekrar devam şartı aranmaz. Öğrenci dersin sadece sınavlarına katılır.

4- Öğrenci, başarısız veya devamsız olduğu derse tekrar kayıt yaptırmak zorunda mıdır?

--  Hayır. Öğrenci almış olduğu üniversite seçmeli dersinden başarısız olduğunda, sonraki dönemlerde farklı bir ders alabilir, kaldığı dersi alma zorunluluğu yoktur.

Başka bir ders almak isteyen öğrenci bırakmak istediği ve yerine almak istediği dersi belirterek web sitemizdeki Ders Değişikliği Formunu doldurarak  ders kayıt onayı haftası içinde  formu danışmanına verir. Fakülte veya Yüksek okullar ders kayıt onayının son gününde dilekçe ekleri ile EBYS sisteminden Üniversite Seçmeli Dersleri Koordinatörlüğüne talepleri toplu olarak gönderir. Talep edilen derslerde kontenjan olması durumunda talep edilen derse, kontenjan olmaması durumunda kontenjanı olan herhangi bir derse öğrencinin kaydı yapılır. Öğrencinin yeni dersinde devam şartı aranır. 

5- İki ÜSD dersi almak zorunda olan lisans öğrencisi, her iki dönemde de aynı dersi alabilir mi?

-- Hayır. Lisans öğrencileri bir ÜSD dersini alıp başarılı olmuşsa, sonraki dönemlerde ÜSD havuzu içinden farklı bir derse kayıt yaptırmak zorundadır. Aksi taktirde mezun olamaz.

6. Öğrencinin programındaki müfredatta zorunlu veya seçmeli olarak bulunan aynı ders ismindeki ÜSD dersini öğrenci alabilir mi?

- Hayır. Eğer ÜSD dersinin aynı isim ve içerikli dersi, öğrencinin müfredatında zorunlu veya seçmeli olarak bulunuyorsa, öğrenci bu ÜSD dersini alamaz. (Ders kayıt aşamasında öğrencilerin ve öğrenci danışmanlarının titizlikle dikkat etmesi gerekmektedir)

7. ÜSD dersleri hem güz hem bahar döneminde açılır mı? 

-- Ders sorumlusu atanan ve kayıt döneminde en az 10 öğrencinin kayıt yaptırdığı tüm ÜSD dersleri her dönem açılır. Ancak derse ders sorumlusu atanamamışsa veya derse kayıt yaptıran öğrenci sayısı 10'un altında kalmışsa o dönem ilgili ders açılmaz.

8- Üniversite Seçmeli Derslerinin kontenjanları sınırlı mıdır?

-- Evet. Her bir üniversite seçmeli dersine ders sorumlusunun önerisi ile kontenjan konmaktadır. Öğrenci almak istediği derse kayıt yaptırmak için, kayıt döneminde hızlı olmalıdır. Aksi taktirde istemediği bir derse kayıt yaptırmak zorunda kalabilir.

9- ÜSD dersleri haftanın hangi gün ve saatinde işlenmektedir?

-- ÜSD dersleri, İl merkezindeki programlarımızda hem güz ve hem bahar dönemlerinde cuma günlerine sabitlenmiştir. Normal öğretim öğrencilerinin ders saati 15.00 - 17.00, ikinci öğretim öğrencileri için ise 17.00 - 19.00 saatleri arasıdır. (İlçelerde ders programının oluşturulmasında ilgili ilçedeki birimler sorumludur)

10- ÜSD derslerinin sınav tarihleri ne zamandır?

-- ÜSD derslerinin sınav tarihleri de sabitlenmiş olup, arasınav, final ve bütünleme sınav programlarının ilk cuma günü; normal öğretim öğrencilerinin sınav saati 15.00, ikinci öğretim öğrencileri için ise 17.00' de başlamaktadır. (Sadece il merkezindeki programlar içindir)

11- ÜSD derslerinin sınavları hangi dersliklerde yapılmaktadır?

-- ÜSD derslerinin sınavları, dönem içinde ders yapılan derslik ve ders sorumlusunun bağlı bulunduğu birim tarafından atanan ek dersliklerde yapılması planlanmaktadır. Ancak kesin yerler için ders sorumlusunun bağlı bulunduğu birimlerin sınav programlarının takip edilmesi gerekmektedir.  (Sadece il merkezindeki programlar içindir)

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Kampüsü, 60250 TOKAT Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2019© Tüm Hakları Saklıdır.